logo clubromantic
Login:
Parola:
Inscriere | Parola uitata
Home / Forum / Salonul verde / Cum sa inveti sa mergi pe bicicleta fara roti ajutatoare! Capitolul 1 . ..eu.. parca ma vad pe la 11 ani cum o priveam pe sora mea cea mica de la balcon cum mergea cu o bicicleta dubla cat ea ,o bicicleta de adult.Era atat de naturala si fireasca incat m

Cum sa inveti sa mergi pe bicicleta fara roti ajutatoare! Capitolul 1 . ..eu.. parca ma vad pe la 11 ani cum o priveam pe sora mea cea mica de la balcon cum mergea cu o bicicleta dubla cat ea ,o bicicleta de adult.Era atat de naturala si fireasca incat m

(http://www.clubromantic.ro/18064)rss

o poveste urbana:)

Recomanda topicul pe Facebook
Adauga comentariu
Nu exista rezultate!

dragaicalilith 2016-05-16 12:16:45

userThumb
Braila, Romania
Postari: 112
 Cum sa inveti sa mergi pe bicicleta fara roti ajutatoare!

Capitolul 1 .

..eu.. parca ma vad pe la 11 ani cum o priveam pe sora mea cea mica  de la balcon cum mergea cu o bicicleta dubla cat ea ,o bicicleta de adult.Era atat de naturala si fireasca incat mi se parea extrem de nerational tot  peisajul care mi se desfasura in fata mea.Incercarile mele au fost extrem de rationale si la fel de firesti sortite escului dupa cum aveam sa aflu dupa muuult timp.Eram carachioasa si cadeam dupa cativa metri ori intr-o parte ori in alta.Desi eram mai inalta decat ea, eram de 1000 de ori mai nepriceputa.

Intodeauna mi-am admirat sora.Are in felul ei de a fi un mod de a se lasa in voia curentului ,de a  simti naturalul si de a intui  lucrurile care intodeauna m-au cucerit.Era mereu iubita de prietenii mei spre deosebire de mine care eram intodeauna rationala si coltoasa.

Si iata-ma pe bicicleta chinuindu-ma sa gasec  un echilibru pe care ea il prinsese usor si natural de parca ea si bicicleta era un tot.Dupa vreo 2 saptamani de opinteala  julituri si busituri am invatat cat de cat sa merg pe bicicleta ,pe care ea mergea cu o usurinta de invidiat, din prima zi.

Captolul 2

...eu peste vreo 25 de ani cu fata mea cea mare dornica sa o initiez in marea arta a mersului pe bicicleta fara roti ajutatoare...I-am facut instrucatjul necesar cum sa-si gaseasca echilibru astfel incat sa nu cada intr-o parte sau alta si daca cade sa fie sigura ca eu o tin din spatele bicicletei.

Trei zile de cocoseala pe bulevard in care nu facusem nici un progres cu ea si eram plina de obida.Istoria se repeta..A patra zi am zis pas la bicicleta caci ma durea totii rarunchii.Seara Katy, fetita mea cea mare,s-a intanlit cu prietenii ei de joaca.Eu pe banca, incercam sa-mi revin dupa un maraton de trei zile fara, folos bucurandu-ma de priveliste.Un baietel avea o bicicleta foarte frumoasa fara nici o rotita ajutatoare.Katy incantata se urca pe ea si minune face o tura dintr-o suflare in cel mai perfect echilbru..Eu de uimire ..raman muta.. Imi revine glasul cand se apropie de mine pe bicicleta si ii strig

-Katy mergi fara roti...si instantaneu Katy cade de pe bicicleta...

-Nu are roti bicicleta???spune ea plina de umire,eu credeam ca are....

Va dati seama ea a mers pe bicicleta perfect crezand ca bicicleta este cu roti ajutatoare.era noapte deja si…abia se aprinsesera felinarele pe bulevard si furata de entuziasm..Katy a invatat singura sa mearga pe bicicleta...Cocoseala mea a fost in zadar.....Trei zile pierdute...

Capitolul 3

...eu,Katy (11 ani) si Eliza (7 ani) peste inca 4 ani....de la al doilea capitol

Obiectiv : ...invatarea lui Eliza sa mearga pe bicicleta fara roti ajutatoare.......ma vedeam deja cocosata cu mana pe bicicleta alergand dupa Eliza..pe bulevard..timp de o saptamana...  dar de data asta aveam ajutoare pe Katy...

Senina Katy mi-a spus ca o invata ea pe Eliza sa mearga pe bicicleta.Zambind in sinea mea ,stau pe banca si admir eforturile ei,sceptica.

Eliza nu avea chef de bicicleta in ciuda insistentelor mele .Katy nici nu o baga in seama se pune pe mica bicicleta si da o tura rapid.Eliza o priveste minunata.Vreau si eu vreau si eu, tipa ea entuziasmata cand Katy ajunge in dreptul ei.

Bine spune Katy uita-te cum se face si mergi.Katy se pune pe bicicleta si mai trage o tura,Eliza extaziata tipa deja ca vrea si ea..

Katy o ajuta sa urce o tine putin si Eliza face o tura din prima in cel mai perfect echilibru posibil.Eu siderata ,stateam in mijlocul bulevardului si ma uitam nauca dupa ele...Eliza a invatat sa mearga de la Katy, in cateva minute ,sa mearga pe bicicleta..

Concluzie

.....de mici ne programam copii;daca iesi asa vei raci,esti neatent,esti nesimtit,daca nu mananci tot ramai mic,esti impiedicat,vor rade copii de tine.....etc si ei baga la cap tot.pe la 8-9 ani au deja toate fricile noastre si stiu poezia pe de rost..sant impiedicat ,cad aiurit neputincios etc

...astia sant de multe ori cei 7 ani de acasa...un inger transformat intr-o copie a unui adult...

....ei au un mod de a simti lumea dincolo de ratiune care ii face intuitivi    sunt asemeni unor pescarusi care simt curentul care-i va purta pana colo unde doresc sa ajunga......

aveti incredere si incurajati-i sa zboare...caci  va veni timpul cand noi parinti vom reinvata de la ei ca  am fost si suntem la origine ingeri...si stim sa zburam si am stiut mereu...

Trimite pe Y!

Adauga comentariu

Copyright Horia Moga 1998-2017, Toate Drepturile Rezervate
itcnet
Forum Iasi | Prieteni, videoclipuri | Horia Moga foto&blog